Doskonały stek za każdym razem

Angielskie słowo steak oznacza ucięty kawałek, zaś beefsteak – ucięty kawałek wołowiny, nie tylko polędwicy. Jego kariera rozpoczęła się w Ameryce. Najpierw przyrządzano go na rożnie, potem na grillu. Stosuje się dwie metody cięcia mięsa na tę potrawę: francuską i amerykańską. Steki według metody francuskiej są przykrawane bez kości, z polędwicy, rumsztyku i antrykotu, natomiast amerykański stek wykrawa się z rostbefu i polędwicy wraz z kością, lub z samego rostbefu z kością1.

1. D.Łebkowska, M.Łebkowski, „Encyklopedia sztuki kulinarnej, tomik 28: cielęcina i wołowina”, Wydawnictwo TENTEN, Warszawa, 1993.

Chyba nie sądzisz, że zapomnieliśmy o stekach? Doskonałe steki to główny cel, dla którego powstają grille Broil King. Mówiąc o grillowaniu, nie można nie wspomnieć o tym najbardziej popularnym mięsie z grilla. Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszy kawałek wołowiny, przygotować marynatę oraz usmażyć doskonały stek.

Podział wołowiny na steki

A,G Rumsztyk: Rumsztyk zlokalizowany jest w zadniej części tuszy w pobliżu udźca. Stosowanych jest klika sposobów wykrawania rumsztyków. Mięso jest twardsze niż fragmenty z innych części tułowia, czy okolicy żeber. Stek z rumsztyku ma 2,5 lub 5 cm grubości i waży do 250 g. Smaży się na tłuszczu, w czasie pieczenia na grillu zwilża się tłuszczem.

B. Polędwica: To jedno z najcenniejszych i najdelikatniejszych mięs. Polędwica wołowa wycinana jest z grzbietu z okolicy ligawy i rumsztyka. Swą delikatność to mięso zawdzięcza temu, że mięśnie polędwicy są cięte na kawałki.

C. T-Bone: Stek T-Bone to stek z kością wycięty z lędźwiowej części tuszy wołowej. Angielska nazwa steku pochodzi od kości w kształcie litery T, która oddziela część polędwicy od większej górnej części mięsa. Steki te nie są tak delikatne jak steki porterhouse. T-bone steak – to stek z rostbefu z kością, od którego nie oddzielono polędwicy. Po jednej stronie kości znajduje się polędwica, po drugiej rostbef. Grubość 2,5 cm. Trudny do ucięcia bez piły. Piecze się na grillu lub smaży na patelni.

D. Porterhouse: Duże i grube plastry wycięte z rumsztyku z kością w kształcie litery T i dużą częścią polędwicy. Steki Porterhouse należą do najbardziej popularnych typów steków. Porterhouse – stek z rostbefu z kością, gruby na 2,5 lub 5 cm. Piecze się przede wszystkim na grillu lub w piecu, można smażyć na patelni. Stek z rostbefu bez kości ma różne nazwy: prime rib steak, rib eye steak, sirlion steak. Grubość 2-3 cm. Można piec na grillu lub smażyć.

E. Rib-eye (antrykot): Stek Rib-eye to plaster mięsa wycinany znad żeber tuszy wołowej. Antrykoty należą do najbardziej popularnych i soczystych steków na rynku. Mięso z okolic żeber jest bardziej delikatne i tłuste niż pozostałe części tuszy. Dzięki większej ilości tłuszczu, steki i pieczenie z antrykotu są wyjątkowo delikatne i aromatyczne. Stek z antrykotu – to kawałek mięsa odcięty z całego antrykotu wraz z kością, grubości 5 do 7,5 cm. Piecze się, a następnie kroi w plastry i podaje z sosem własnym, musztardowym, maderowym lub bearneńskim. W Polsce z antrykotu wykrawa się rozbratle.

F. Łata wołowa: Łata wykrawana jest z mięśni brzucha tuszy wołowej. Steki z łaty wołowej są znacznie twardsze od polędwicy czy steków z mięsa i okolic żeber.

Przewodnik grillowania idealnych steków

Aby stek był smaczny mięso na niego powinno być pierwszej jakości, ze zwierzęcia odpowiedniej rasy, odpowiednio karmionego, itd. Najważniejszym czynnikiem jak nasz stek będzie smakował jest sposób dojrzewania mięsa. Czyli, mięso powinno być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i przez dany okres czasu. Cały ten właśnie proces jest nazywany procesem dojrzewania steku. Nie można pominąć faktu że, cena naszego steku jest uzależniona od tego, jak nasz stek dojrzewał. Mrożenie mięsa zepsuje smak steka. Są różne rodzaje steka i każdy z nas ma ulubiony rodzaj.

Do przygotowania dobrego steka nie potrzebujemy nic poza dobrym kawałkiem mięsa, soli I pieprzu. Dodatkowe przyprawy zepsują smak mięsa. Nie wolno steka dziurawić nożem lub widelcem w czasie smażenia. Powoduje to bowiem ze wypłyną ze steka soki i nasze dzieło sztuki nie będzie soczyste. Jeżeli nasz stek jest gotowy, odkładamy steka na talerz i czekamy 5 minut aż mięso wchłonie wszystkie soki . Ten proces nazywa sie oddychaniem. Po 5 minutach kroimy steka. Do dobrego steka nie potrzeba noża, mięso może być krojone nawet widelcem.

Jeśli chcesz przygotować idealny stek do tego uzyskać perfekcyjny diamentowy wzór, postępuj zgodnie z zaleceniami poniższego schematu. Mięso przeznaczone na steki należy wcześniej zamarynować. Następnie rozgrzać grilla, pokrętło ustawione na pozycji HIGH. Następnie spryskać, lub nasmarować ruszt olejem. Dalej postępować zgodnie z zaleceniami podanymi w tabelce: Uwaga: Mięso z kością potrzebuje trochę więcej czasu, aby było gotowe do podania. Na czas grillowania ma wpływ wiatr, temperatura na zewnątrz, grubość steków i ich temperatura przed podaniem.

Grillowanie steka - schemat

Poradnik grillowania doskonałego steku

Reklamy
Tagged with: , , , ,
Napisane w Poradnik Grillowania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: