Metody Grillowania – Grillowanie Pośrednie

Grillowane pośrednieMetoda pośredniego grillowania jest techniką wolnego pieczenia, którą stosujemy przy większych częściach mięsa, takich jak pieczenie czy drób. Tak jak nazwa wskazuje, jedzenie nie jest grillowane bezpośrednio na ogniu, tylko przez krążące wokół niego gorące powietrze. Istnieją dwie pośrednie metody, obie z nich polegają na stosowaniu
zmniejszonego ognia i zamknięciu pokrywy grilla. Jedną z nich jest metoda tacki ceramicznej, a druga polega na grillowaniu nad niezapalonym palnikiem. Nie ma konieczności odwracania czy polewania pieczeni, czego rezultatem jest bezstresowe grillowanie z małym prawdopodobieństwem samo zapaleń.

• Piekarniki OMC są głębsze i grubsze niż w zwykłych grillach gazowych, co pozwala na niezawodne grillowanie konwekcyjne i w rezultacie daje efekt równomiernego grillowania we wszystkich temperaturach.

• Należy pamiętać, że czas grillowania może ulec zmianie, w zależności od warunków pogodowych, takich jak wiatr i temperatura. Gdy grillujemy mięso, należy używać termometru do mięsa, aby mieć pewność, że jest w odpowiednim stopniu wypieczone i osiągnęło maksymalną soczystość i miękkość. Końcówkę termometru należy umieścić w centralnej części mięsa, z dala od kości i tłuszczu.

• Pieczeń należy zawsze przed krojeniem, przykryć i odstawić na 10-20 minut. Wewnętrzna temperatura mięsa będzie nadal rosła, o około10°C (18°F), więc powinniśmy przerwać grillowanie dużej pieczeni na chwilę przed osiągnięciem przez nią pożądanej końcowej temperatury.

Grillowanie Pośrednie – metoda tacki ceramicznej

Grillowane pośrednie  metoda tacki ceramicznej

W metodzie tacki ceramicznej soki oraz tłuszcz spod pieczeni spłyną i wymieszają się z zawartością tacki. Mieszanka się rozgrzewa, wyparowuje i automatycznie aromatyzuje
jedzenie. Nada to naszej pieczeni wyjątkowy smak, który nie może być osiągnięty żadną inną metodą. Gdy tylko go poczujecie, będziecie chcieli w ten sposób grillować pieczenie, kurczaki i indyki przez cały rok.

• Wyjąć półkę do podgrzewania i ruszt.
• Umieścić tackę ceramiczną na osłonie palnika, tak aby znajdowała się pod centralną częścią mięsa, które przygotowujemy.
• Nalać do tacki ceramicznej wody lub innego płynu, w zależności od tego co grillujemy. Soki owocowe z cytryny, pomarańczy, ananasa, żurawiny lub jabłek i białe albo czerwone wino są polecane aby dodać smaku.
• Położyć rusz z powrotem na swoje miejsce.
• Rozgrzać grilla, pokrętło ustawione na HIGH, następnie zmniejszyć ogień do MEDIUM lub MEDIUM/LOW.
• Ruszt nasmarować pędzlem lub spryskać olejem roślinnym, aby zapobiec przywieraniu.
• Położyć pieczeń albo drób bezpośrednio na ruszcie, nad tacką ceramiczną. Jeżeli
chcemy sobie ułatwić przyrządzenie, należy użyć Kosza do Pieczenia.

• Zawsze grillować z zamkniętą pokrywą.
• Nigdy nie pozwolić aby tacka wyschła! Mieszanka płynów w tacce podgrzewa się i w rezultacie ich ilość się zmniejsza. Należy często sprawdzać tackę i ostrożnie przy pomocy dzbanka albo innego naczynia dolewać ciepłego płynu. Podczas procesu grillowania tłuszcz będzie się wytapiał z pieczeni albo drobiu. Jeżeli tacka ceramiczna będzie sucha, tłuszcz bardzo się rozgrzeje i zapali. Gdy nam się to przydarzy, należy wyłączyć palniki, otworzyć pokrywę i ugasić ogień oczyszczoną sodą. Nie używać
wody w trakcie prób gaszenia ognia.

Grillowanie Pośrednie – metoda jednego palnika

Grillowane pośrednie metodą jednego palnikaJeżeli chcemy, możemy umieścić tackę ceramiczną na osłonie palnika, pod rusztem, po tej stronie grilla, po której wyłączymy palnik.
• Rozgrzać grilla, pokrętło ustawione na pozycje HIGH, wyłączyć jeden palnik. Ruszt nasmarować pędzlem lub spryskać olejem roślinnym.
• Opiec mięso z każdej strony, należy to zrobić po włączonej stronie grilla, następnie
należy je przenieść na niewłączoną stronę.
• Regulować ustawieniami ognia, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Przy stosowaniu tej metody, na ogół polecamy grillowanie na pozycji MEDIUM.
• Ta metoda jest szczególnie przydatna nie tylko przy grillowaniu pieczeni, ale również grubszych steków, kotletów i kawałków kurczaka z kością.

Reklamy
Tagged with: , , ,
Napisane w Poradnik Grillowania

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: