Żeliwo stosowane przez firmę Broil King

Ruszty żeliwne stosowane w grillach Broil King

Ruszty żeliwne stosowane w grillach Broil King

Żeliwne ruszty stosowane w grillach Broil King są bardzo ciężkie. Ważą ponad 9 kg!. Takie ruszty pozwalają na utrzymywanie wysokich temperatur, zapobiegają  wypływaniu soków z potraw i nadają im niepowtarzalny smak. Pomiędzy kratkami są małe odstępy, dzięki temu mniejsze kawałki grillowanych potraw nie wpadają do środka.

Rowkowana strona rusztu

Jedna strona rusztów jest szersza i posiada rowkowane kanaliki. Jeżeli ruszt zostanie umieszczony pod skosem, kanaliki te będą odprowadzały soki redukując w ten sposób ryzyko zapalenia się tłuszczu w czasie przygotowywania bardziej tłustych potraw. Jeżeli ruszt zostanie ustawiony płasko, w kanalikach tych będą gromadziły się soki nawilżające potrawy podczas opiekania.

Druga strona rusztu

Druga strona rusztu jest zaostrzona. Powoduje to, że na grillowanych potrawach zostają takie ślady jak na potrawach przygotowywanych przez znane restauracje specjalizujące się w przygotowywaniu smażonych dań.

Podczas grillowania bardziej tłustych potraw w pochylonej pozycji nadmiar soków spływa rowkowanymi kanalikami do środka piekarnika z dala od palnika, jeszcze bardziej redukując w ten sposób ryzyko zapalenia się tłuszczu.

Ruszta żeliwne real-foto

Reklamy
Tagged with: , , ,
Napisane w Pozostałe

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: