Wykorzystanie wiórek drzewnych do grillowania

Wędzenie na grillu gazowymWykorzystanie dymu drzewnego do wędzenia i grillowania jest już niemal tradycją. Zrębki drzewne, które wykorzystujemy do wędzenia stanowią doskonałe źródło ciepła ale również dodają niesamowitego aromatu do przygotowywanych w ten sposób mięs. Aby jednak uzyskać jak najlepsze wyniki grillowania i wędzenia z użyciem wiórek drzewnych, trzeba wiedzieć jak prawidłowo używać takie zrębki. Przeczytaj poniższe porady na temat użycia wiórów do wędzenia i użyj ich aby doskonalić swoje umiejętności i poszerzyć swoją wiedzę.

Odpowiednio dobierajmy smaki. Niektóre rodzaje wiórek drzewnych pasują lepiej do różnych rodzajów mięsa. Na przykład wióra Hickory najlepiej pasują do grillowania wołowiny z powodu silnego dymnego aromatu. Z kolei wióra z drzew owocowych takich jak jabłoń czy wiśnia są bardzo delikatne w smaku i najlepiej pasują do drobiu i ryb. Kliknij tutaj aby dobrać odpowiedni rodzaj wiórek drzewnych.

Odpowiednio przygotujmy wióra. Przed użyciem wiórek drzewnych do grillowania lub wędzenia powinno się je moczyć w wodzie przez co najmniej godzinę. Spowalnia to proces spalania się wiórek i wydłuża czas ich dymienia.

Nie przesadzajmy z ilością wiórek. Niektóre rodzaje zrębek drzewnych są bardzo mocne w smaku i utrzymują wysoką temperaturę. Np. nadmierne użycie wiórek Hickory może spowodować nadmierne „zaromatyzowanie potrawy” i zepsucie smaku całej potrawy.

Niech się dymi. Podnośmy pokrywę grilla tylko kiedy to konieczne, np. kiedy obracamy grillowane potrawy. Zbyt częste otwieranie pokrywy grilla powoduje, że dym nam ucieka, zrębki spalają się szybciej jednocześnie zmniejszając ciepło.

Używajmy powyższej wiedzy na temat korzystania z zrębek do wędzenia do tworzenie pysznych wędlin. Gdy opanujemy technikę grillowania z użyciem zrębek zaczniemy wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności do tworzenia własnych receptur na wędzone mięso w których głównym składnikiem będą praktycznie tylko wióra do wędzenia.

Reklamy
Tagged with: , , ,
Napisane w Akcesoria do grillowania, Pomysły na udane grillowanie, Poradnik Grillowania, Pozostałe

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: